لوگو نوکوک

10 اشتباه رایج در طراحی پرسشنامه آنلاین

10 اشتباه رایج در طراحی پرسشنامه آنلاین

10 اشتباه رایج در طراحی پرسشنامه آنلاین

مزایای نظرسنجی های آنلاین اگر به درستی ساخته شوند بسیار ارزشمند است. چنین پرسشنامه ای داده های قابل اعتمادی را در اختیار شما قرار می دهد که بر اساس آن می توان تصمیمات تجاری گرفت. یک پرسشنامه با ساختار ضعیف، پاسخ دهندگان را از تکمیل آن یا نوشتن هر چیزی فقط برای انجام این “وظیفه ناخوشایند” باز می دارد. در نتیجه، تمام کارهای ما که به توزیع اختصاص می‌یابد به هدر می‌رود، یا حتی بدتر از آن، داده‌های به‌دست‌آمده غیرقابل اعتماد خواهند بود و ممکن است مبنایی برای تصمیم‌گیری‌های بد باشند. در این مقاله لیستی از اشتباهات طراحی پرسشنامه آورده شده است.

رایج ترین اشتباهات طراحی پرسشنامه

1. شروع بدون مقدمه

فرض را بر این بگذارید که پاسخ دهنده از قبل نمی داند که دقیقا چه اتفاقی می افتد. حتی اگر قبلاً اطلاعاتی در مورد نظرسنجی به شرکت کنندگان ارائه کرده اید (مثلاً در یک ایمیل)، ارزش دارد این را در مقدمه تکرار کنید. مقدمه مکانی است که می توانید به طور خلاصه هدف نظرسنجی و مدت زمان تکمیل آن را توضیح دهید. یک شرکت کننده آگاه، یک شرکت کننده با انگیزه است.

سوالاتی که به طور خودکار پر می شوند را برای آخر بگذارید، یعنی در مورد سن، جنسیت، وضعیت شغلی یا خانوادگی.

اشتباهات رایج طراحی پرسشنامه
2. مشخصات به عنوان سوال اول

هدف از پرسشنامه به دست آوردن اطلاعات ارزشمند است، بنابراین اجازه دهید از این واقعیت استفاده کنیم که شرکت کنندگان معمولاً در ابتدا تمرکز بیشتری دارند. جزئیات برای همین است. ایده خوبی است که با سوالاتی که نیاز به تفکر دارند شروع کنید و پاسخ دهنده را با موضوع نظرسنجی آشنا کنید.

3. سوال بسیار دشوار برای شروع

ترتیب سوالات نمی تواند تصادفی باشد. همانطور که قبلاً می دانید، شروع با سؤالات مربوط به جزئیات ایده خوبی نیست، اما شروع با سؤالات شدید نیز به همان اندازه بد است. سؤالات بحث برانگیز یا پیچیده که در ابتدا قرار می گیرند، پاسخ دهنده را از ادامه نظرسنجی منصرف می کند. ایده خوبی است که آن را بر اساس طرح زیر ایجاد کنید: از مسائل کلی تا جزئیات، از آسان به دشوار، از حقایق تا نظرات، و سؤالات باز. اجازه دهید پاسخ دهنده “گرم شود”، به آنها فرصت دهید تا با موضوع و شکل نظرسنجی آشنا شوند.

4. نظرسنجی خیلی طولانی

در مقدمه پرسشنامه زمان تکمیل آن 3 دقیقه برآورد شده است. این در حالی است که پاسخگو در حال حاضر در حال پاسخگویی به سوال دهم است و پایان نظرسنجی به هیچ وجه دیده نمی شود. نباید تعجب کنید که مشارکت پاسخ دهنده با هر سوال بعدی کاهش می یابد. جلوه: هر چیزی را تایپ یا کلیک می کند. این یک دلیل رایج برای کنار گذاشتن نظرسنجی است. هر چه مطالعه کوتاه‌تر باشد، بهتر است – بنابراین هر سؤال باید به خوبی فکر شده، با دقت فرمول‌بندی شود و واقعاً ضروری باشد. صداقت نسبت به شرکت‌کننده در نظرسنجی نیز نتیجه می‌دهد – اگر واقعاً یک ربع ساعت طول بکشد، آن را پنهان نکنیم.

5. مقیاس نادرست

مقیاس پاسخ باید شبیه یک تصویر آینه باشد – باید تا حد امکان عینی باشد. بنابراین اگر چندین درجه از رضایت را تعریف کنیم، باید در طرف مقابل نیز متعادل شوند. یک مقیاس غیرقطعی ممکن است به صورت زیر باشد:

سطح رضایت از خدمات خود را چگونه توصیف می کنید؟

– خیلی بالا

– بالا

– متوسط

– کم

6. مسیر بررسی شخصی نادرست

اگر پاسخ دهنده اعلام کند که از محصول X استفاده نمی کند، بی معنی است که از آنها بپرسیم که آیا فکر می کنند محصول دارای ویژگی A، B یا C است یا خیر. برای انتخاب افرادی از میان پاسخ دهندگان، که در واقع تجربه استفاده از محصول X را دارند، باید چندین مسیر پاسخ متنوع ایجاد کرد. فیلتر کردن سوالات به شما در رسیدن به این هدف کمک می کند. اگر اطلاعاتی را که پاسخ دهنده قبلاً در بخش های بعدی نظرسنجی ارائه کرده است را در نظر بگیرید، از طولانی شدن مصنوعی نظرسنجی جلوگیری می کنید، و همچنین از کسالتی که پاسخ دهنده ممکن است تجربه کند، جلوگیری می کنید.

7. دامنه پاسخ ها برای انتخاب بسیار زیاد یا ناکافی است

سؤالات بسته و چندگزینه ای اغلب جامع نیستند – یا برعکس، فهرست گزینه ها طولانی است که پاسخ دهنده را دلسرد می کند. ارزش افراط و تفریط را ندارد. مطمئناً نمی‌توانید همه موارد را پیش‌بینی کنید، اما در چنین شرایطی، یک راه‌حل خوب این است که با وارد کردن پاسخ خود (“بقیه موارد”) ابتکار عمل را به مخاطب بدهید.

8. پیشنهاد پاسخ

“آیا با ارزیابی منفی از… موافقید؟” “چرا برند X انتظارات شما را برآورده نمی‌کند…” – این نوع سوالات ممکن است در برخی موارد خاص قابل اجرا باشند، اما اغلب منجر به یک نتیجه نظرسنجی نادرست می‌شوند. هر چه مفاهیم واضح تر در سوالات کمتر باشد، بهتر است. از ابراز احساسات مثبت یا منفی خودداری کنید – اجازه دهید پاسخ دهندگان نگرش خود را نسبت به یک موضوع خاص خودشان تعیین کنند. بنابراین سوال باید به شکل زیر باشد:

آیا برند X انتظارات شما را برآورده خواهد کرد؟ یا “به برند X چه امتیازی می دهید؟”

9. پرسیدن دو سوال در یک سوال

دو سوال اغلب در یک سوال پرسیده می شود زیرا طراح نظرسنجی ممکن است آنها را به عنوان ایده های متقابل انحصاری تلقی نکند. اما پاسخ دهندگان ممکن است دیدگاه متفاوتی داشته باشند و ندانند چگونه به سوال پاسخ دهند.

مثال: چقدر از رنگ ها و سبک وب سایت جدید ما راضی هستید؟ [1- بسیار ناراضی – 2- بسیار راضی]

جایگزین: چقدر از رنگ های وب سایت جدید ما راضی هستید: [1- بسیار ناراضی- 2- بسیار راضی]. چقدر از سبک وب سایت جدید ما راضی هستید؟ [1- بسیار ناراضی- 2- بسیار راضی].

10. گزینه های پاسخ ناکافی

بدون توجه کافی به جزئیات، می توان از پاسخ دهندگان سوال پرسید، اما طیف کاملی از پاسخ های ممکن را ارائه نکرد.

مثال: چه مدت در این شغل کار می کنید؟ [1-2 سال، 2-5 سال، 5 سال یا بیشتر].

جایگزین: چه مدت در این شغل کار می کنید؟ [کمتر از یک سال، 1-2 سال، 2-5 سال، 5 سال یا بیشتر].

چگونه در نظرسنجی های آنلاین اشتباه نکنیم؟

در صورتی که در طراحی پرسشنامه خود مشکل دارید، با ما تماس بگیرید – ما خوشحال خواهیم شد که در مورد چگونگی انجام موفقیت آمیز نظرسنجی در شرکت یا سازمان خود شما را راهنمایی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته بندی ها

با ما در ارتباط باشید

هر سوال و اطلاعاتی درباره نرم افزار نظرسنجی نوکوک دارین با ما تماس بگیرید

  • 05137178
  • info@newkook.ir